Ochrona i pielęgnacja drewna

Cechy i konserwacja tarasów z drewna egzotycznego.

 

Bangkirai    jest drewnem bardzo odpornym na ataki grzybów i szkodników, ale zaleca się jego olejowanie, ponieważ zmienia kolor.

Cumaru   nie wymaga dodatkowej konserwacji.

Tatajuba doskonale znosi kontakt z wodą, nawet morską.

Teak — jest najpopularniejszym drewnem egzotycznym wykorzystywanym w Polsce. Wymaga jednak konserwowania.

Massaranduba . Naturalny kolor oraz struktura  sprawiają, że drewno to wymaga bieżącej pielęgnacji. To twarde i piękne deski, które jednak trzeba myć i chronić olejem do drewna z filtrami UV.

IPE Lapacho . Uważana za  najbardziej luksusową deskę.

Konserwację tarasów z drewna egzotycznego należy przeprowadzać od razu po zakończeniu budowy tarasu, a następnie powtarzać najlepiej dwa razy do roku. Koszt renowacji może wynieść do 40 do ponad 110 zł za m2, a oprócz nakładu środków finansowych należy również zaangażować do tego fachowca.

Zasady pielęgnacji tarasów drewnianych preparatami CIRANOVA outdoor

1. Bieżąca pielęgnacja tarasu drewnianego:

Do właściwej pielęgnacji drewnianego tarasu na bieżąco wystarczy stosowanie szczotki oraz wody, co pozwala skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Zaleca się jednak, aby przynajmniej raz w sezonie taras z naturalnego drewna pokryć olejem ochronnym z filtrem UV DECKINGOIL CIRANOVA, który zabezpiecza powłokę przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym oraz brudem, a także ułatwia jej bieżącą pielęgnację. Trzeba przy tym pamiętać, że olejowanie nie jest procesem trwałym – powłokę ochronną po pewnym czasie nakłada się ponownie. Zależy to przede wszystkim od użytkowania drewnianego tarasu. Jeśli jest ono dość intensywne, olejowanie należy przeprowadzać częściej, niż zalecane 1-2 w sezonie.

2. Gruntowna pielęgnacja tarasu drewnianego:

Olejowanie jest procesem, który można przeprowadzić miejscowo, np. tylko w pobliżu ciągów komunikacyjnych bądź w miejscach, w których wyraźnie widać zużycie warstwy ochronnej. Podczas jej uzupełniania należy pamiętać o kilku istotnych czynnościach, a mianowicie, aby oczyścić drewniany taras z zanieczyszczeń przy pomocy szczotki oraz szlaucha, a następnie umyć powierzchnię środkiem WOODCLEANER CIRANOVA. Preparat usuwa plamy z tłuszczu i żywicy, a jednocześnie poprawia adhezję oleju ochronnego, który zostanie naniesiony na powłokę w kolejnym kroku. Do nanoszenia preparatu należy użyć szczotki ryżowej lub myjki ciśnieniowej (pod małym ciśnieniem).

Następnie, po wyschnięciu, należy nanieść pędzlem jeden z proponowanych przez nas środków ochronnych:

 • olej ochronny CIRANOVA (dwie warstwy),
 • olej pielęgnacyjny bezbarwny WOODPROTECTOR CIRANOVA (jedna warstwa),
 • olej ochronny DECKINGOIL CIRANOVA z filtrem UV (dostępny w wersji bezbarwnej lub w jednym z 7 kolorów); jego użycie zaleca się, jeśli warstwa oleju jest jeszcze w bardzo dobrym stanie,
 • DECKINGOIL bezbarwny (na tarasy o mniejszych zużyciu warstwy ochronnej),
 • DECKINGOIL w wersji z pigmentem (na tarasy w większym zużyciu warstwy ochronnej).

3. Renowacja tarasu drewnianego:

W przypadku, gdy powłoka tarasu została zupełnie zużyta (czyli gdy powierzchnia zaczyna przybierać szary, wyblakły lub matowy odcień), konieczne będzie wykonanie określonych czynności. Przede wszystkim należy:

 • przy pomocy szczotki oraz szlaucha usunąć z tarasu wszelkie zanieczyszczenia (takie jak piasek, liście i drobne kamienie),
 • przy pomocy szczotki ryżowej nałożyć na powierzchnię preparat DEGREYER CIRANOVA o działaniu odszarzającym, usuwający z powierzchni nawet najsilniejsze zabrudzenia,
 • użyć myjki ciśnieniowej, jeśli zanieczyszczenia wciąż są widoczne (strumień wody należy stosować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić drewna),
 • po wyschnięciu nanieść pędzlem olej ochronny DECKINGOIL CIRANOVA (zgodnie z zaleceniami producenta), który zabezpieczy drewno przed działaniem szkodliwych czynników oraz przywróci jego dawny kolor,
 • w przypadku bardzo zniszczonego tarasu nanieść preparat DECKINGOIL (wersję z pigmentem).

4. Inne wskazówki:

W celu uzyskania jak najbardziej zadowalającego efektu renowacji tarasu należy mieć na uwadze kilka dodatkowych kwestii:

 • 1. Przede wszystkim przestrzegamy przed mieszaniem różnych olejów przeznaczonych do drewna – znacznie korzystniej stosować jeden wybrany preparat.
 • 2. Olejowanie przyspiesza proces patynowania desek wyprodukowanych z drewna o wysokiej, naturalnej odporności na działanie warunków atmosferycznych. Mowa tu o takich gatunkach, jak np. bangkiraii, massaranduba czy modrzew syberyjski. W wyniku olejowania deska pod wpływem wody i słońca zmienia swój kolor na srebrzysto szary, patynowy (kiedy jest sucha) lub ciemnoszary, czarny (kiedy jest mokra).
 • 3. Myjka ciśnieniowa znakomicie radzi sobie z przywracaniem naturalnego kolorytu modrzewia syberyjskiego, ale może trwale uszkodzić jego strukturę.
 • 4. W sezonie zimowym należy zapobiegać zaleganiu śniegu na tarasie. Pozbywanie się go na bieżąco uchroni przed przebarwieniami. Jeśli na powierzchni pojawiło się oblodzenie, nie należy sięgać po środki chemiczne oraz sól – mogą trwale zniszczyć strukturę drewna.
 • Ciranova - wybrane produkty

   

   

  ciranova_outdoor-woodcleaner

   

   

  Ciranova WOODCLEANER – preparat stosowany do oczyszczania desek tarasowych, zarówno pozostających w stanie surowym, jak i już zaimpregnowanych. Dedykowany jest produktom wykonanym z naturalnego drewna oraz kompozytów. Z powodzeniem używany jest również do odtłuszczania drewna (zwłaszcza tego egzotycznego) z zabrudzeń różnego typu. Mogą to być zanieczyszczenia naturalne lub wynikające z warunków, w jakich deski były transportowane bądź magazynowane. Stosowanie preparatu zaleca się jeszcze przed nałożeniem pierwszej warstwy oleju do drewna.

  Zgodnie z uwagami producenta, przed użyciem preparatu należy nieco zwilżyć drewno, a następnie nakładać produkt przy pomocy miękkiej szczotki. Po wsiąknięciu wystarczy spłukać deski wodą i pozostawić do wyschnięcia. Dla uzyskania lepszego efektu zaleca się również zastosowanie preparatu Decking Oil.

  Cena: 412,40 zł brutto opakowanie 5,0l
  Wydajność: (przy opakowaniu 5 l) wynosi ok. 50 m2. Zużycie zależne jest od wielu czynników, w tym m.in. stopnia zabrudzenia desek tarasowych, metody aplikacji, pożądanego efektu estetycznego itp.

  ciranova_outdoor-degreyer

  Ciranova DEGREYER (inaczej odszarzacz) – preparat przeznaczony do czyszczenia elementów drewnianych pokrytych patyną. Służy do tzw. odszarzania, a zatem usuwania wszelkich odcieni szarości z drewna znajdującego się na zewnątrz. Produkt można z powodzeniem stosować podczas czyszczenia desek tarasowych, części wchodzących w skład elewacji, a także mebli ogrodowych oraz innych przedmiotów wykonanych z drewna i pokrytych patyną. Produkt jest szczególnie dedykowany dla modrzewia syberyjskiego oraz odmian egzotycznych (takich jak garapa, bangkirai, tatajuba czy massaranduba).

  Zgodnie z zaleceniem producenta preparat należy nakładać na nieco zwilżone drewno przy użyciu miękkiej szczotki. Po zastosowaniu produktu warto sięgnąć po olej ochronny Decking Oil.

  Cena: 244,47 zł brutto za opakowanie 2,5 l.
  Wydajność (przy opakowaniu 2,5l) wynosi ok. 12,5-20 m2. Zużycie zależne jest od kilku czynników, w tym gatunku drewna, stopnia zniszczeń, pożądanego efektu estetycznego, metod aplikacji itp.

   

  ciranova_decking oil 

  Ciranova DECKINGOIL – wysokiej jakości ekologiczny olej do desek tarasowych, mebli ogrodowych oraz do zastosowania uniwersalnego (drewno na zewnątrz: altany, podbitki, elewacje, płoty itp). Deckingoil posiada funkcję Extreme double UV protection (ochronne działanie pigmentów + filtrów UV). Bezbarwny z UV + 7 kolorów z UV (w tym dwa nowoczesne odcienie szarości).

  • uniwersalny olej do drewna
  • oryginalny efekt wizualny: pomiędzy olejem, a lazurą z widoczną powłoką ochronną
  • do wszystkich gatunków drewna, iglastych (np. modrzew syberyjski, modrzew europejski, daglezja, świerk, sosna) oraz egzotycznych (np. bangkirai, massaranduba) oraz liściastych np. akacja.
  • do zastosowania na podbitki dachowe, elewacje drewniane, tarasy drewniane, inne drewniane elementy architektury
  • bezbarwny z UV + 7 nowoczesnych kolorów z UV (5 brązów + 2 nowoczesne szarości)
  • duża zawartość cząstek stałych (podczas aplikacji należy często i intensywnie mieszać)
  • Extreme double UV protection – podwójna ochrona przed UV: pigment + bloker UV (bloker UV dodawany jest również do oleju z kolorem, a nie tylko do wersji bezbarwnej. 

  Cena: 322,80 zł brutto puszka 2,5l
  Wydajność: ok. 12-15 m2 z litra. Zaleca się nakładanie dwóch warstw. Wydajność z puszki 2,5l przy nakładaniu dwóch warstw wynosi ok. 33,75 m2 (w zależności od gatunku drewna, od sposobu i doświadczenia w aplikowaniu, od pożądanego efektu estetycznego, a przede wszystkim od tego, czy drewno jest nowe, czy zwietrzałe oraz czy gładkie, czy ryflowane).

   

   

  Ciranova WOODPROTECTOR – tani, naturalny, wysokiej jakości bezbarwny olej do drewna (do desek tarasowych, mebli ogrodowych oraz ogólnego zastosowania). Można stosować do wszystkich rodzajów drewna, w tym drewna egzotycznego – chroni i nadaje naturalny efekt. Nadaje się również do częstszego stosowania pielęgnacyjnego na Decking Oil. Stworzony na bazie naturalnych składników. Woodprotector jest wodoodporny, chroni przed porastaniem mchem czy szarzeniem się drewna. 

  Cena: 392,37 zł brutto opakowanie 5,0l
  Wydajność z opakowania 5,0l ok. 50,0 m2 (w zależności od gatunku drewna, od sposobu i doświadczenia w aplikowaniu, od pożądanego efektu estetycznego, a przede wszystkim od tego, czy drewno jest nowe, czy zwietrzałe oraz czy gładkie, czy ryflowane).

  ciranova_outdoor-afwerking_woodprotector

  Poznaj KOLORY DESKI
 • Olej do ochrony drewna

  OPIS PRODUKTU:

  Olej do drewna służący ochronie i pielęgnacji wszystkich gatunków drewna w warunkach zewnętrznych.

  Nadaje się do użycia na tarasach, elewacjach z drewna, meblach ogrodowych oraz innych drewnianych elementach zewnętrznych. Zawiera składniki chroniące drewno przed UV, które skutecznie spowalniają zmianę koloru drewna. Odżywia i chroni drewno, a także działa hydrofobowo.

  PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:

  zawartość cząstek stałych 57%, gęstość: 0,90

  EXTREME DOUBLE UV PROTECTION

  Decking Oil zawiera składniki chroniące drewno przed szkodliwym promieniowaniem UV, które są dodawane zarówno do oleju bezbarwnego (650-007630), jak i do wszystkich wersji kolorystycznych.

   

  KOLORY:

  clear (7630), dark grey (7729), pine (7727), light oak (7726), bangkirai (7725), light grey (7728), teak (7634), dark oak (7636)

   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  2,5 l

   

  Poznaj KOLORY DESKI
 • INDOOR - przygotowanie drewna
   

  Hardwaxoil Magic

  Szybkoschnący odporny olej do dekoracji i ochrony podłóg drewnianych oraz innych elementów z drewna. Dostępny w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej. Bardzo wydajny.
  Hardwaxoil Magic
  Poznaj KOLORY DESKI
 • INDOOR - pielęgnacja i czyszczenie
  INDOOR: PIELĘGNACJA i CZYSZCZENIE

  INDOOR: PIELĘGNACJA i CZYSZCZENIE

  Produkty do zastosowania w warunkach wewnętrznych.

   

  Grupa obejmuje produkty do renowacji, czyszczenia i pielęgnacji drewna wykończonego preparatami na bazie olejów, na bazie lakierów oraz na bazie wosków do drewna. Produkty mają zastosowanie głównie do podłóg drewnianych oraz mebli.

  Poznaj KOLORY DESKI
 • Bejca reakcyjna

  OPIS PRODUKTU:

  Reactive Stain – unikalna bejca reakcyjna do wybarwiania podłóg drewnianych, drzwi czy mebli. Wodorozcieńczalna, bardzo wydajna, dostępna aż w 16 kolorach.

  Bejca reakcyjna stworzona w oparciu o naturalne barwniki oraz substraty chemiczne wchodzi w reakcję z garbnikami i pozwala osiągnąć na drewnie efekt postarzania (wygląd starego drewna). 
  Bejca reakcyjna Ciranova doskonale nadaje się do zastosowania na drewnie dębowym, które zawiera garbniki, ale bardzo interesujące i unikalne efekty można osiągnąć także na drewnie iglastym, np. sosnowym.
  Po wyschnięciu barwnika reakcyjnego drewno może być wykończone innymi wyrobami Ciranova, wg. wyboru wykonawcy (np. olej, lakier, wosk). Produkt występuje w szerokiej palecie kolorystycznej, która pozwala uzyskać efekt rustykalny w wielu oryginalnych wariantach. Bejca Ciranova nie powoduje plam.

   

  KOLORY:

  white (2426), black (5396), english brown (2258), english red(5060), old oak (1836), light grey (2061), weathered oak (2265), anthracite grey (5490), old grey (2353), baro (2317), rustic grey (1972), stripped oak (2243), castle oak (2338), smoked oak (1971), double smoked oak (1918), burned oak(5517)

   

   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  1,0 l / 5,0 l

   

  KOLORY:

  clear (7630), dark grey (7729), pine (7727), light oak (7726), bangkirai (7725), light grey (7728), teak (7634), dark oak (7636)

   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  2,5 l

   

   Paleta kolorów DECKING OIL *  Wybarwienie na desce tarasowej z drewna egzotycznego   Bangkirai

   

  clear (7630)

   
  clear (7630)
   

  bangkirai (7725)

   
  bangkirai (7725)
   

  surowa deska niewykończona

   
  surowa deska niewykończona
   

  pine (7727)

   
  pine (7727)
   

  dark oak (7636)

   
  dark oak (7636)
   

  teak (7634)

   
  teak (7634)
   

  light grey (7728)

   
  light grey (7728)
   

  light oak (7726)

   
  light oak (7726)
   

  dark grey (7729)

   
  dark grey (7729)
   
   
  Wybarwienie na desce tarasowej z drewna modrzewia syberyjskiego

  clear (7630)

   
  clear (7630)
   

  bangkirai (7725)

   
  bangkirai (7725)
   

  surowa deska niewykończona

   
  surowa deska niewykończona
   

  pine (7727)

   
  pine (7727)
   

  dark oak (7636)

   
  dark oak (7636)
   

  teak (7634)

   
  teak (7634)
   

  light grey (7728)

   
  light grey (7728)
   

  light oak (7726)

   
  light oak (7726)
   

  dark grey (7729)

   
  dark grey (7729)
   
   
  Wybarwienie na gładkiej desce elewacyjnej z drewna modrzewia syberyjskiego

  clear (7630)

   
  clear (7630)
   

  bangkirai (7725)

   
  bangkirai (7725)
   

  surowa deska niewykończona

   
  surowa deska niewykończona
   

  pine (7727)

   
  pine (7727)
   

  dark oak (7636)

   
  dark oak (7636)
   

  teak (7634)

   
  teak (7634)
   

  light grey (7728)

   
  light grey (7728)
   

  light oak (7726)

   
  light oak (7726)
   

  dark grey (7729)

   
  dark grey (7729)
   
   
   
   
  Wybarwienie na szorstkiej desce elewacyjnej z drewna świerkowego

  clear (7630)

   
  clear (7630)
   

  bangkirai (7725)

   
  bangkirai (7725)
   

  surowa deska niewykończona

   
  surowa deska niewykończona
   

  pine (7727)

   
  pine (7727)
   

  dark oak (7636)

   
  dark oak (7636)
   

  teak (7634)

   
  teak (7634)
   

  light grey (7728)

   
  light grey (7728)
   

  light oak (7726)

   
  light oak (7726)
   

  dark grey (7729)

   
  dark grey (7729)
 • INDOOR - wybarwienie oraz wykończenie
  INDOOR: WYBARWIENIE oraz WYKOŃCZENIE OCHRONNE i DEKORACYJNE

  INDOOR: WYBARWIENIE oraz WYKOŃCZENIE OCHRONNE i DEKORACYJNE

  Produkty do zastosowania w warunkach wewnętrznych.

   

  Grupa obejmuje produkty do: wykończenia wstępnego drewna (m.in. bejce reakcyjne, postarzacze, preparaty intensywnie wybarwiające, preparaty z zawartością wapna) oraz preparaty do zabezpieczenia ochronnego i dekoracyjnego drewna (preparaty na bazie olejów, preparaty na bazie lakierów, preparaty na bazie wosków). Produkty mają zastosowanie głównie do podłóg drewnianych oraz mebli.

  Poznaj KOLORY DESKI
 • OUTDOOR - pielęgnacja i czyszczenie

  PIELĘGNACJA i CZYSZCZENIE 

  DEGREYER - ODSZARZACZ

  DEGREYER - ODSZARZACZ

  Oczyszcza i odświeża poszarzałe lub wyblakłe drewno zewnętrzne.

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  2,5 l

  OPIS PRODUKTU:

  Degreyer-odszarzacz jest produktem przeznaczonym do oczyszczania i odświeżania drewna zewnętrznego pokrytego patyną. Po zastosowaniu Degreyera zaleca się wykończenie drewna olejem np. Decking Oil lub Woodprotector marki Ciranova.

  Dla uzyskania lepszego efektu zastosować na wilgotne drewno. Aplikować szczotką.

  Wydajność: 5-8 m2 / l  – na warstwę

  Czas schnięcia: 48-72 h

  WOODCLEANER

  WOODCLEANER

  Oczyszcza i odtłuszcza drewno zewnętrzne. Produkt przeznaczony zarówno do drewna surowego jak i już zaimpregnowanego.
   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  5,0 l

  OPIS PRODUKTU:

  Woodcleaner – produkt przeznaczony do oczyszczenia i odtłuszczania drewna zewnętrznego – surowego oraz już zaimpregnowanego.

  W celu uzyskania najlepszego efektu powinno się przed zastosowaniem Woodcleaner zwilżyć drewno, a następnie nakładać preparat szczotką. Powierzchnię należy szorować miękką szczotką lub polerką.

  Pozostaw środek Woodcleaner na pewien czas, aż wsiąknie, a następnie spłucz czyszczone drewno wodą.

  Zaleca się wykończenie powierzchni produktami Ciranova przeznaczonymi do zastosowania na zewnątrz tj. Decking Oil czy Woodprotector.

   

 • OUTDOOR - wykończenie
  DECKING OIL

  DECKING OIL

  Olej pielęgnacyjno-ochronny do drewna na zewnątrz. Zawiera składniki chroniące
  drewno przed UV, skutecznie spowalniające zmianę koloru drewna – double protection (UV + pigment).
   

  KOLORY:

  clear (7630), dark grey (7729), pine (7727), light oak (7726), bangkirai (7725), light grey (7728), teak (7634), dark oak (7636)

  OPIS PRODUKTU:

  Olej do drewna służący ochronie i pielęgnacji wszystkich gatunków drewna w warunkach zewnętrznych.

  Nadaje się do użycia na tarasach, elewacjach z drewna, meblach ogrodowych oraz innych drewnianych elementach zewnętrznych. Zawiera składniki chroniące drewno przed UV, które skutecznie spowalniają zmianę koloru drewna. Odżywia i chroni drewno, a także działa hydrofobowo.

  PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:

  zawartość cząstek stałych 57%, gęstość: 0,90

  EXTREME DOUBLE UV PROTECTION

  Decking Oil zawiera składniki chroniące drewno przed szkodliwym promieniowaniem UV, które są dodawane zarówno do oleju bezbarwnego (650-007630), jak i do wszystkich wersji kolorystycznych.

   

  YACHT VARNISH / LAKIER JACHTOWY

  YACHT VARNISH / LAKIER JACHTOWY

  Lakier jachtowy idealnie nadaje się do wszystkich rodzajów drewna, które narażone są na zmienne (trudne) warunki atmosferyczne (duża zawartość cząstek stałych 65% połysk). Posiada doskonałą odporność na wodę i warunki atmosferyczne, jest bardzo elastyczny i o wysokim połysku. Do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz.
   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  1 L / 5 L

  OPIS PRODUKTU:

  Lakier jachtowy idealnie nadaje się do wszystkich rodzajów drewna, które narażone są na zmienne (trudne) warunki atmosferyczne (duża zawartość cząstek stałych 65% połysk).
  Posiada doskonałą odporność na wodę i warunki atmosferyczne, jest bardzo elastyczny i o wysokim połysku. Do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz.

  Aplikacja:
  w wewnątrz – 2 warstwy
  na zewnątrz – 4 warstwy

  Wydajność: 10-12 m2/ 1l w zależności od drewna

  Czas schnięcia: ok 1h;
  Pełne utwardzenie ok 1 tydzień

  WOODPROTECTOR

  WOODPROTECTOR

  Olej pielęgnacyjny na bazie naturalnych składników (bezbarwny, bez UV), przeznaczony do tarasów i mebli ogrodowych. Można stosować do drewna egzotycznego – chroni i nadaje naturalny efekt.
   

  DOSTĘPNE OPAKOWANIA:

  5,0 l

  OPIS PRODUKTU:

  Woodprotector – pielęgnacyjny olej do drewna na bazie naturalnych składników (bezbarwny, bez UV), przeznaczony do tarasów i mebli ogrodowych. Można stosować do wszystkich rodzajów drewna, w tym drewna egzotycznego – chroni i nadaje naturalny efekt. Nadaje się również do częstszego stosowania pielęgnacyjnego na Decking Oil.

  Woodprotector jest wodoodporny, chroni przed porastaniem mchem czy szarzeniem się drewna.