Zasady pielęgnacji tarasów

Zasady pielęgnacji tarasów drewnianych preparatami CIRANOVA outdoor

1. Bieżąca pielęgnacja tarasu drewnianego:

Do właściwej pielęgnacji drewnianego tarasu na bieżąco wystarczy stosowanie szczotki oraz wody, co pozwala skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Zaleca się jednak, aby przynajmniej raz w sezonie taras z naturalnego drewna pokryć olejem ochronnym z filtrem UV DECKINGOIL CIRANOVA, który zabezpiecza powłokę przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym oraz brudem, a także ułatwia jej bieżącą pielęgnację. Trzeba przy tym pamiętać, że olejowanie nie jest procesem trwałym – powłokę ochronną po pewnym czasie nakłada się ponownie. Zależy to przede wszystkim od użytkowania drewnianego tarasu. Jeśli jest ono dość intensywne, olejowanie należy przeprowadzać częściej, niż zalecane 1-2 w sezonie.

2. Gruntowna pielęgnacja tarasu drewnianego:

Olejowanie jest procesem, który można przeprowadzić miejscowo, np. tylko w pobliżu ciągów komunikacyjnych bądź w miejscach, w których wyraźnie widać zużycie warstwy ochronnej. Podczas jej uzupełniania należy pamiętać o kilku istotnych czynnościach, a mianowicie, aby oczyścić drewniany taras z zanieczyszczeń przy pomocy szczotki oraz szlaucha, a następnie umyć powierzchnię środkiem WOODCLEANER CIRANOVA. Preparat usuwa plamy z tłuszczu i żywicy, a jednocześnie poprawia adhezję oleju ochronnego, który zostanie naniesiony na powłokę w kolejnym kroku. Do nanoszenia preparatu należy użyć szczotki ryżowej lub myjki ciśnieniowej (pod małym ciśnieniem).

Następnie, po wyschnięciu, należy nanieść pędzlem jeden z proponowanych przez nas środków ochronnych:

 • olej ochronny CIRANOVA (dwie warstwy),
 • olej pielęgnacyjny bezbarwny WOODPROTECTOR CIRANOVA (jedna warstwa),
 • olej ochronny DECKINGOIL CIRANOVA z filtrem UV (dostępny w wersji bezbarwnej lub w jednym z 7 kolorów); jego użycie zaleca się, jeśli warstwa oleju jest jeszcze w bardzo dobrym stanie,
 • DECKINGOIL bezbarwny (na tarasy o mniejszych zużyciu warstwy ochronnej),
 • DECKINGOIL w wersji z pigmentem (na tarasy w większym zużyciu warstwy ochronnej).

3. Renowacja tarasu drewnianego:

W przypadku, gdy powłoka tarasu została zupełnie zużyta (czyli gdy powierzchnia zaczyna przybierać szary, wyblakły lub matowy odcień), konieczne będzie wykonanie określonych czynności. Przede wszystkim należy:

 • przy pomocy szczotki oraz szlaucha usunąć z tarasu wszelkie zanieczyszczenia (takie jak piasek, liście i drobne kamienie),
 • przy pomocy szczotki ryżowej nałożyć na powierzchnię preparat DEGREYER CIRANOVA o działaniu odszarzającym, usuwający z powierzchni nawet najsilniejsze zabrudzenia,
 • użyć myjki ciśnieniowej, jeśli zanieczyszczenia wciąż są widoczne (strumień wody należy stosować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić drewna),
 • po wyschnięciu nanieść pędzlem olej ochronny DECKINGOIL CIRANOVA (zgodnie z zaleceniami producenta), który zabezpieczy drewno przed działaniem szkodliwych czynników oraz przywróci jego dawny kolor,
 • w przypadku bardzo zniszczonego tarasu nanieść preparat DECKINGOIL (wersję z pigmentem).

4. Inne wskazówki:

W celu uzyskania jak najbardziej zadowalającego efektu renowacji tarasu należy mieć na uwadze kilka dodatkowych kwestii:

 • 1. Przede wszystkim przestrzegamy przed mieszaniem różnych olejów przeznaczonych do drewna – znacznie korzystniej stosować jeden wybrany preparat.
 • 2. Olejowanie przyspiesza proces patynowienia desek wyprodukowanych z drewna o wysokiej, naturalnej odporności na działanie warunków atmosferycznych. Mowa tu o takich gatunkach, jak np. bangkirai, massaranduba czy modrzew syberyjski. W wyniku olejowania deska pod wpływem wody i słońca zmienia swój kolor na srebrzysto szary, patynowy (kiedy jest sucha) lub ciemnoszary, czarny (kiedy jest mokra).
 • 3. Myjka ciśnieniowa znakomicie radzi sobie z przywracaniem naturalnego kolorytu modrzewia syberyjskiego, ale może trwale uszkodzić jego strukturę.
 • 4. W sezonie zimowym należy zapobiegać zaleganiu śniegu na tarasie. Pozbywanie się go na bieżąco uchroni przed przebarwieniami. Jeśli na powierzchni pojawiło się oblodzenie, nie należy sięgać po środki chemiczne oraz sól – mogą trwale zniszczyć strukturę drewna.