sauna na podczerwień - infrared

Sauna infrared czyli sauna na podczerwień lub inaczej zwaną sauną IR jest to rodzaj nowoczesnej generacji saun, która choć przypomina saunę tradycyjną (kabina zbudowana z naturalnego drewna) różni się od niej źródłem emitowanego ciepła. Sauna infrared zamiast tradycyjnego pieca (sauna fińska) zawiera specjalnie promienniki IR, które przez podczerwień dostarczają ciepło a poprzez promieniowanie nagrzewanie skóry, która oczyszcza się wydzielając pot.

Promienie IR nie są widoczne dla ludzkiego oka, lecz są odczuwane przez naszą skórę jako ciepło.

 

Promieniowanie podczerwone wykorzystywane w infrasaunach ma korzystny wpływ nie tylko na naszą kondycję, ale również na zdrowie.

Lekarze zalecają stosowanie go w przypadku wielu schorzeń związanych głównie ze skórą oraz układem mięśniowo-kostnym.

Ciepło wytwarzane w saunach infrared jest zbliżone do naturalnych promieni słonecznych.                                                                                                                                          Podczerwień równomiernie ogrzewa nasze mięśnie, jednocześnie nie powodując nadmiernego wzrostu temperatury otoczenia.

 

Dlaczego podczerwień jest taka cenna?

Sauny na podczerwień to specyficzny rodzaj saun, w których nie występuje para i panuje stosunkowo niska temperatura powietrza dochodząca do około 60 stopni Celsjusza.                          W odróżnieniu od tradycyjnych saun, ciepło emitowane jest z promienników podczerwieni, a nie z pieców.

Porównanie sauny infrared z tradycyjną sauną parową

Ze względu na niższą temperaturę, w tym typie sauny przebywać można znacznie dłużej (nawet do 40 minut) i praktycznie każdego dnia. Dodatkowym atutem jest również fakt, że z kąpieli termiczno-słonecznej mogą również korzystać dzieci i osoby starsze, dla których ciepłe promienie podczerwieni mają kojący wpływ na wszelkie zmiany reumatyczne, bóle stawów oraz poprawę samopoczucia. Korzystanie z kabiny podczerwieni zaleca są również sportowcom, którzy dzięki niej skutecznie rozgrzeją mięśnie przed treningiem i zmniejszą ryzyko bolesnych kontuzji.
Sauny na podczerwień, nazywane również saunami niskotemperaturowymi, sprawdzą się zarówno w gabinetach odnowy, centrach SPA, klubach fitness, jak i w każdym prywatnym domu, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych czy ośrodkach narciarskich.

Jak działa sauna na promienie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem magnetycznym mieszczącym się w zakresie długości fal pomiędzy światłem widzialnym a mikrofalami o długości fal w przedziale od 780 nm do 1 mm. Podobnie jak światło, energię tę można skupiać i odbijać. Ta forma energii nagrzewa przedmioty bezpośrednio poprzez konwersję, bez potrzeby nagrzania powietrza pomiędzy nimi a źródłem ciepła.

Działanie fal podczerwonych na skórę

Fale wytwarzane przez promienniki węglowe są bardzo zbliżone do widma słonecznego o długości fal 2000nm – 10000nm. Promienniki podczerwieni wykorzystane w naszych saunach to najwyższej jakości produkty o węglowym wypełnieniu. Nie są podatne na korozję ani wilgoć, wykazują się długą żywotnością, a powierzchnia emitowania podczerwieni jest większa niż w standardowych promiennikach.
Warto zwrócić uwagę także na aspekty ekonomiczne używania saun na podczerwień. Promienniki już po 20 minutach zapewniają optymalną temperaturę dla człowieka, kiedy piece w saunach klasycznych potrzebują do tego minimum 60 minut przy znacznie większym poborze prądu. Atutem jest również możliwość podłączenia sauny na podczerwień do gniazdka 220V oraz brak konieczności adaptowania specjalnego pomieszczenia.

Jak działa ciepło wytworzone przez promienie podczerwone?

Sukcesem działania sauny na podczerwień nie jest nagrzewanie ciała gorącym powietrzem, a ciepłem promieni podczerwonych, które są formą naturalnej energii słonecznej. Fakt ten ważny jest dla osób, które mają trudność z oddychaniem w tradycyjnych saunach. Promieniowanie podczerwone, zapewniające człowiekowi dobre samopoczucie i przywracające komfort fizyczny, od wielu lat wykorzystywane jest w ortopedii, fizykoterapii, rehabilitacji oraz medycynie sportowej. Ciepło wytwarzane w kabinie sauny na podczerwień jest bowiem identyczne z ciepłem wytwarzanym przez człowieka.
Zasady działania podczerwieni są proste: powoduje ona równomierne ogrzanie mięśni, jednocześnie nie powodując nadmiernego podniesienia temperatury otoczenia. Dzięki temu temperatura w kabinie sauny utrzymuje się na optymalnym dla człowieka poziomie, a układ oddechowy oraz serce nie ulegają przeciążeniu.

Zalety saun na podczerwień:

 • Podczas jednej sesji spalamy do 900 kalorii (odpowiednik 10 km biegu)!
 • Wzmacnia odporność organizmu
 • Pomaga w leczeniu wielu chorób skóry
 • Wzmacnia układ krwionośny
 • Skóra zostaje oczyszczona z toksyn i ma ładniejszy wygląd
 • Wyraźna redukcja cellulitu.
 • Zalecane przez lekarzy w leczeniu bólów mięśniowych, kontuzji, zwichnięć, chorób stawowych i zaburzeń krążenia
 • Redukuje napięcie stresowe
 • Do podłączenia sauny wystarczy gniazdo 230 V, pomieszczenie nie musi być w żaden szczególny sposób adaptowane

Jak korzystać z sauny na promienie podczerwone?

 • Przed wejściem do sauny warto wypić dużą ilość wody mineralnej, najlepiej niegazowanej lub rozcieńczony sok wieloowocowy.
 • Warto wziąć ciepły prysznic, przyspieszy to proces pocenia się całego ciała.
 • Po sesji w kabinie na podczerwień warto odczekać 15 minut i dopiero po tym czasie wziąć zimny prysznic – głęboko rozgrzane ciało potrzebuje chwili czasu, aby wrócić do swojej normalnej temperatury.
 • Optymalny czas korzystania z sauny to 30 minut, jeśli jednak nie czujemy się komfortowo, można skrócić czas zabiegu.
 • Optymalna temperatura korzystania to 50ºC, jednakże ostatecznie jest ona uzależniona od indywidualnych preferencji użytkownika.
 • Nieodłącznym elementem zabiegu jest odpoczynek tuż po nim – w tym czasie należy uzupełnić płyny i pozwolić skórze swobodnie pooddychać.

PODSUMOWANIE – SAUNA NA PODCZERWIEŃ

SAUNA INFRARED – ZDROWIE I RELAKS

W kabinach Infrared zaledwie 20% energii podczerwonej ogrzewa otaczające powietrze, natomiast aż 80% tej energii przenika do 4 cm w głąb organizmu i przekształca się w ciepło, rozgrzewając mięśnie oraz narządy wewnętrzne.
Seans w podczerwieni to pasywny trening, fitness, który bez obciążania stawów i intensywnych ćwiczeń przyspiesza nam przemianę materii o ok. 40%.

W czasie jednego 30-sto minutowego seansu organizm spala około 900-2400 kcal!!!

Porównanie utraty kalorii dla osoby ważącej 75kg podczas 30 minutowego wysiłku fizycznego :

Czynność

Kalorie

30 minut w Infrasaunie

900-2400

Wiosłowanie (najwyższy wysiłek)

600

Pływanie (crawl)

300

Jogging

300

Tenis (szybka gra)

265

Rąbanie drewna

265

Jazda na rowerze (15 km/godz.)

225

Golf (bez wózka)

150

Spacer (5 km/godz.)

150

Gra w kręgle

120

Bieg maratoński

593


KORZYŚCI Z SAUNY INFRARED

UŚMIERZANIE BÓLU

Ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone rozszerza żyły i wzmaga cyrkulację krwi. Lepsze krążenie pozwala by więcej tlenu dostało się do uszkodzonych komórek i pomaga zmniejszyć ból i przyspieszyć proces leczenia.

POMOC PRZY ODCHUDZANIU

Kabiny na promienniki podczerwieni są sprzymierzeńcem dla wszystkich, którzy pragną zgubić kilka kilogramów.
Emitowane ciepło działa na tkankę, pobudza krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w podskórnych tkankach. Dopływ energii pobudza przemianę materii, w efekcie zmniejszając objętość tkanki tłuszczowej.
W saunie tradycyjnej nasze ciało jest nagrzewane powierzchniowo (z ograniczonym wnikaniem wewnątrz).

ZWALCZANIE CELLULITU

W trakcie sesji w kabinie infrared zwiększa się przyswajalność tlenu, a tym samym poprawia ukrwienie. Uwalniane zostają toksyny, tłuszcz i woda. Skóra zostaje oczyszczona, staje się miękka i elastyczna.

EFEKT PODOBNY DO ĆWICZEŃ

Podczas 10-20 minutowej sesji w saunie, Twoje serce zwiększa prędkość bicia od 50% do 75%. Przemiany metaboliczne tym spowodowane są porównywalne do efektów przy ćwiczeniach fizycznych. Przyspieszony puls jest ekwiwalentem energicznego marszu. Nie występuje jednak porównywalne zwiększenie ciśnienia – dzięki ciepłu naczynia krwionośne są rozszerzone i krew może szybciej płynąć.

DETOKSYKACJA

Toksyny takie jak sód, alkohol, nikotyna, cholesterol czy ciężkie metale (kadm, ołów, cynk, aluminium) gromadzą się w ciele z każdym dniem. Ciało eliminuje większość toksyn podczas pocenia się. Ogrzewanie promieniami podczerwieni przyśpiesza ten całkowicie naturalny proces.

KORZYŚCI DLA SKÓRY

Wskutek szybszego krążenia krwi skóra wydala zanieczyszczenia i martwe komórki. Dzięki temu skóra staje się jędrna i gładka.

 

sauny na podczerwień

sauny tradycyjne (parowa i fińska)

Temp. powietrza w kabinie

37-60oC

60-120oC

Sposób wnikania ciepła do ciała

od wewnątrz – wnika na głębokość ok. 4 cm

od zewnątrz – nagrzewa tkanki powierzchniowo

Sposób korzystania

można w ubraniu

tylko nago

Drzwi

mogą być otwarte – mogą korzystać osoby cierpiące na klaustrofobię

zamknięte

Źródło ciepła

promienniki podczerwieni wytwarzające promieniowanie podczerwone podobne do słonecznego, ale pozbawione promieni UV

piec ogrzewający powietrze

Spalone kalorie

do 2400 kcal

do 900 kcal

 

jakie PROMIENNIKI ?

Promienniki ceramiczne emitują wyselekcjonowane spektrum fal IR-B i IR-C. Ich promieniowanie przenika przez naskórek i ogrzewa ciało w głąb, aż do skóry właściwej graniczącej z podskórną tkanką tłuszczową.
Są kilkakrotnie tańsze od promienników kwarcowych. Nie emitują światła widzialnego, dlatego idealnie współgrają z wyposażeniem koloroterapii.

 

Promienniki kwarcowe to produkt nowej generacji , to najszybciej nagrzewające się promienniki na rynku. Ich promieniowanie jest najbardziej zbliżone do słonecznego – jest to pełne spektrum promieniowania IR (IR-A, IR-B, IR-C)). Penetruje ciało do głębokości 5 cm, więc przez warstwę zrogowaciałą i naskórek dochodzi, aż do skóry właściwej. W ofercie posiadamy promienniki takich firm jak Philips EOS VitaeSentiotec z szybą Schott Nextrema® czy Harvia.